Damien Rice

Interference, Damien Rice, Nina Hynes, Bell X1 a další
Irish music. No translation needed :o)

Moderátor: Admins

Odpovědět
Uživatelský avatar
simona
Příspěvky: 448
Registrován: 12.03.2006, 17:41:41

Re: Damien Rice@Roxy - pokus o malý report

Příspěvek od simona » 13.07.2012, 22:07:16

(věnováno byvší budějické větvi tohoto fóra, která dle svých vlastních slov tento koncert prokaučovala, a OBOJÍM Markvarticím)


Praha a léto už předvedly i tropičtější mišmaš, než ten úterní (z 10. července), takže pro ty, co přizpůsobili počet, tloušťku a délku svých svrchních vrstev, se den zdál být jako pro koncert stvořený. Ne tak ale pro toho, kdo má v genech setrvale chronický irský déšť. Objevil se bez varování, stoupající proti nám, sedícím na schodech Roxy, v béžových manšestrákách, modrém triku, NEPOSTRADATELNÉM čokoládovém manšestrovém saku a uzavřených botách. Teprve v tom okamžiku jsem uvěřila, že to BUDE pravda.

O nějakých sto minut později se stejně tak vystrojený objevil na pódiu (nikdo se nevsázel, takže jsem nic nevyhrála, ale přesto: 40 minut = starting delay). A už uprostřed první písničky z něho stříkal pot na všechny strany. A zdaleka to nebyla poslední tělesná tekutina, která přišla na přetřes. K Damienově cti nutno podotknout, že když si s tím tématem sám začal, zvedl s nadhledem a úsměvem i z publika přiletivší protiotázku, která by v zemích, kde si vymysleli politickou korektnost, dohnala její autorku před soud na sexuální harašení hrubšího zrna. Publikum vůbec se (aspoň v řadách dohlédnutelných zpod vysokánského pódia) sestávalo především z krásných dívek pod dvacet, velmi dobře obeznámených s Damienovým repertoárem, bez zaváhání reagujících na věškeré jemnůstky svižné angličtiny a ochotně se přidávající ke zpěvu (takhle třeba Damien rozděloval úkoly v "singing orgiastic competition"!

Písničky poměrně spravedlivě provětraly O i 9 a hrálo se i na přání. Bez doprovodné kapely, bez pomoci kohokoli, i pro struny si po dynamické Wild And Free (ohlášena jako novinka, ale ti, co sledují Damiena na YouTube tvrdili, že ji už znají) musel odběhnout sám, jen s dvojicí na podlaze ležících efektů. Dvě-tři písničky se pak Damien doprovázel na Rhodes piano.

Podobnost s Glenem tou dynamikou přervanou strunou, fyzicky lehce zdeptanou kytarou a paralelními historkami zdaleka nekončí. V závěrečné třetině bylo vyhlášeno pátrání po „náhodou-li přítomném“ muzikantovi v sále a jeden excelentní kousek prozradilo jeho okolí a impozantní vzrůst (Damien komentoval: Já nejsem tak malý, to on je tak vysoký :-)) hned z první řady. Olomoucký Tomáš Krejčiřík (oscilátor kapely Hope Astronaut) prokázal obdivuhodný smysl pro popadnutí Tady&Teď za pačesy, když přišel, suverénně a výborně zazpíval a zahrál svou písničku Stars Above (neevokuje vám ten název něco? :-)) a zvítězil! U publika i Damiena.
Dvě písničky včetně Cohenovské Hallelujah byly na Damienovo přání hrány s vypnutými pódiovými světly, další si Damien střihl jen tak mimo mikrofony.
Říkával-li Stanislavskij, že ve správně realistické hře musí pistole visící na kulise zdi na konci divadelní hry vystřelit, pak svému oprávnění dostál i stoleček se dvěma židlemi, dvěma vinnými (od „víno“, ne „vina“) skleničkami a sedmičkou červeného moku, od počátku zdobící levý okraj pódia. Dobrovolná aktivistka, ozdobená citátem z textu Remember, splňující 2 ze 3 vyhlášených podmínek, se bez ostychu své baletní sukně vyškrabala přes bariéru vysokého pódia (sál je zřetelně určen pro taneční produkce nebo aspoň koncerty vestoje) a stala se součástí divadelního mini-skeče, který měl vysvětlit pozadí vzniku písně Cheers, darling. Jediné použití half-playbacku jsme všichni pro tu dokonalost Damienovy herecké kreace hravě odpustili. Zvláště s přihlédnutím k tomu, že po vypití tolika vína v tak krátkém čase by běžný smrtelník bez obráceného žaludku nezazpíval ani Hoří.
O trojici přídavků se tleskalo sice dlouze, ale úspěšně. Půvabný moment nastal, když bylo ze zvukové (přesněji hlukové) koule posluchačských přání odmotáno vlákno dávné písničky Prague. Damien si nejprve po straně vyzkoušel sled akordů a pak se neohroženě pustil do souboje s pamětí. Když po první sloce nevěděl jak dál, zaimprovizoval na místě text popisující právě na pódiu probíhající proces.

Možná, že jsme dostali (slovy Bachovského pilota Shimody ) „standardní divokou jízdu“, ale když někdo na někoho čeká tolik let, to poslední, co mu přichází na mysl je kritický odstup. Pln vděčnosti přijímá své štěstí. Ale… příště už budeme přísnější! Budeme totiž MOCI srovnávat a tím úhelným kamenem bude právě tohle Roxy! Všichni víme, jak intenzivně se každé POPRVÉ zapisuje do emoční paměti.

O svědectví o popůlnočním after-party na Karlově mostě tímto prosím Janu S. Poslední metro totiž odjíždí s půlnocí a my chtěli splnit slib daný Janě M., že ji doprovodíme k autobusu domů. Podle svědectví z FB se hrálo až do druhé ranní a pak se ještě šlo do hospody. Přeju všem, kteří byli u toho, bez jakékoli stopy hořké závisti. Já své dostala i nedostala v tradičně konstatním poměru…

Uživatelský avatar
Jana
Hlavní morka
Příspěvky: 503
Registrován: 12.03.2006, 18:33:37
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Damien Rice

Příspěvek od Jana » 28.07.2012, 17:52:13

Tedy, Simono, tohle nemám šanci trumfnout :)

(a čtu to tu pozdě, tak se omlouvám za čekání...)

Na mostě se prý hrálo asi do dvou do rána, ani já jsem ale neměla tu výdrž, zmizeli jsme snad někdy kolem půl druhé (?) s přesvědčením, že v nejlepším se má přestat. :) Spousta lidí ale natáčela videa a nahrávala na youtube, tak tu atmosféru snad aspoň trochu zprostředkují... http://www.youtube.com/​playlist?list=P ... 48692EAB​3

A jen jsem se divila výdrži Damienově, hrdinně pil všechno, co mu bylo nabídnuto - a stejně dovedl hrát a zpívat dál. Jen si dopřával přestávky, kdy kolemstojící dav (to nebyl ani hlouček... mohla tam být tak stovka lidí) zpíval pro změnu jemu. Čechomor, Lucii a tak.

intercityfirm
Příspěvky: 388
Registrován: 23.01.2008, 21:12:11

Re: Damien Rice

Příspěvek od intercityfirm » 06.08.2012, 19:14:55

Ahoj,

mozna zkusime udelat DVD z koncertu Damiena v Praze...zatim to mam v hlave a ne na pocitaci.

Chci se zeptat,zda byste byli schopni dat dohromady setlist z tohoto koncertu.

Diky moc 8)

Uživatelský avatar
slavek
Příspěvky: 574
Registrován: 13.03.2006, 10:01:10
Bydliště: Rakvičky

Re: Damien Rice

Příspěvek od slavek » 06.08.2012, 22:58:31

S tracklistem není nic jednoduššího:
1 Professor
2 Eskimo Friend
3 I Remember
4 Rootless Tree
5 Volcano
6 Older Chests
7 Coconut Skins
8 9 Crimes
9 Wild And Free
10 Woman Like a Man
11 Elephant
12 Cold Water+ Hallejah
13 Cannonball
14 Delicate
15 Cheers Darling
16 The Blowers Daughter
17 Prague
18 Amie

Ale, udělat dvd to dá asi fušku! Bylo by to prima vidět to teda i s hejbacíma obrázkama, hm, jako bonus by pak mohly bejt ty pozdní Karlomostovský přídavky, což?! Ale to bych chtěl moc..

Hodně štěstí s prací na tom Intere!!:O) S

Uživatelský avatar
simona
Příspěvky: 448
Registrován: 12.03.2006, 17:41:41

Re: Damien Rice

Příspěvek od simona » 17.03.2016, 11:45:53

Tak tedy po čtyřech letech Damien opět v Praze, v Arše, 3. srpna 2016.

Zbývá, než se rozhodnout.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů